Bog
Det der er
Af
(
2012
)
I årene op til murens fald lever Renate et stille liv i den østtyske del af Berlin sammen med mand og børn. Et liv som hun i hemmelighed skriver breve om til en mand, som hun mødte på en arbejdsrejse til Danmark
I årene op til murens fald lever Renate et stille liv i den østtyske del af Berlin sammen med mand og børn. Et liv som hun i hemmelighed skriver breve om til en mand, som hun mødte på en arbejdsrejse til Danmark
Anmeldelse
Det Der Er af Peter Asmussen
- Log ind for at skrive kommentarer
Rørende og melankolsk roman om kærlighed og længsel i det gamle Østtyskland lige inden Murens fald. Om angiveri og angst for systemet, men også om trygheden ved det kendte og sikre.
Det er en rigtig god lille fortælling, Peter Asmussen har skrevet; original og velskrevet med så god en persontegning, at jeg som læser har lyst til at lede efter Renate. For hun må da findes i virkeligheden??!!
Østtyske Renate lever et stille og roligt DDR-liv med mand og to børn. Samtidig skriver hun med en mand i Danmark, og hele romanen består af Renates breve til denne mand. Hun fortæller levende om sit liv, om familien, naboerne, vennerne og om at leve i det lukkede Østberlin. Hvor bange man bliver, når man på jobbet bliver kaldt op til chefen og får at vide, at ”de” vil tale med en. Brevene er skrevet imellem 1987 og 1989, og i de sidste breve giver Renate tydeligt udtryk for, at muligheden for at Muren falder er der. Samtidig kan man også forstå på hendes mere og mere desperate breve, at forholdet til den danske mand er ved at glide ud. Han svarer hende ikke længere, og hun begynder at være nervøs for, at kærlighed ikke var årsagen til hans kontakt med hende.
Bogen indledes med to sider skrevet med kursiv om fundet af disse breve hos en Onkel Tom efter dennes død. Brevene lå i hans natbord. Disse sider er skrevet i jeg-form, som om det er forfatteren, der har fundet disse breve hos sin onkel. Samtidig skriver jeg-fortælleren også, at der i familien gik rygter om, at onklen arbejdede for efterretningstjenesten.
Disse to første sider giver hele romanen et autentisk præg, som gør historien endnu mere troværdig og giver én endnu mere lyst til at vide, hvad der er sket med Renate. Det er en rørende og melankolsk roman om kærlighed og længsel i det gamle Østtyskland lige inden Murens fald. Men også om livet og kærligheden i det hele taget. Som Renates gamle far sagde, lige inden han døde; ”Der var så lidt”.
Bogdetaljer
Andre bøger af Peter Asmussen
Og tilsidst går verden under
Korte danske romaner
Min mor : en roman
Simon siger
Det fælles bedste
Rygtet
Svaret kommer med posten
Brummstein
År 9 efter Loopet
Det der er
Violas barn
Over os hænger en vidunderlig sol
Qwerty
Luskefisefortællinger
Babettes gæstebud
Om et klaver
Floras verden
Dansen med Regitze
En hel dags kærlighed
Hestens fødselsdag
Måske går det over
Borgerligt tusmørke
Padder og krybdyr
Mor og Busser
Sommerferie
Tit er jeg glad
Bedårende
Hvis det er
Oh, Romeo
Emma Emma
Frokost i tyrens hoved
Fugle i frostvejr
Zhong
Ramt af ingenting
Hjerneskælv
Helt og heltinde
Katrines hånd
Minna mangler et øvelokale
Imperium
Huden er det elastiske hylster der omgiver hele legemet
Mia
Idræt
N.I.M.B.Y.
Fugls føde
Hirsholmene
Plastic
Rosenvej
Koordinater
Dage med slave
Den sidste henrettelse
Verdensmestre: en historie fra 00'erne
Berlin
Berlin blues - Herr Lehmann
Et stykke af tiden
Farvel til Berlin
Den våde fisk
Elleve dage i Berlin
Det der er
Berlin Alexanderplatz
Den der bliver tilbage har ret
I den korte ende af Sonnenallee
Mareridt i Berlin
Berlin - øjenvidnevariationer
Så siger den ene
Koldfronter
Dengang vi drømte
Bergeners
Alene i Berlin
Øjensamleren
Blodbrødre
Axolotl Roadkill
Willenbrock
Russerdisco
Land i datid
I ondskabens have
Fem år i Berlin
Tristanakkord
Han er tilbage
Berlin - den samlede udgave
Brevromaner
Vi er kortvarigt smukke her på jorden
Aminas breve
Det andet sted
Historien om Asta
Den hvide tiger
Tainaron : breve fra en anden by
Jeg lægger dine breve under madrassen

Brugernes anmeldelser