Bog
Lili er vild med gaver
Af
(
2012
)
Godt nok er Lili vild med gaver, men hun er nu mest vild med papkasserne. Det lyder banalt, men det er intet mindre end genialt! Med underspillet humor formår Kim Fupz Aakeson at formidle hverdagstemaer i småbørnshøjde.
Godt nok er Lili vild med gaver, men hun er nu mest vild med papkasserne. Det lyder banalt, men det er intet mindre end genialt! Med underspillet humor formår Kim Fupz Aakeson at formidle hverdagstemaer i småbørnshøjde.
Anmeldelse
Lili er vild med gaver af Kim Fupz Aakeson
- Log ind for at skrive kommentarer
Godt nok er Lili vild med gaver, men hun er nu mest vild med papkasserne. Det lyder banalt, men det er intet mindre end genialt! Med underspillet humor formår Kim Fupz Aakeson at formidle hverdagstemaer i småbørnshøjde.
Lili-serien er yderst populær både hos de 2-3 årige og deres voksne højtlæsere. I Lili er vild med gaver får hun gaver og den allerbedste er den store i papkassen med masser af papir og sløjfer. Selve gaven er nu ikke ret interessant, derimod leger Lili og hunden længe med papkassen, som man både kan sejle og sove i og meget andet. Det er dog ikke alt det, Lili finder på, som hunden synes er lige sjovt, og det er et fænomen, der går igen i de efterhånden 8 bøger i serien om Lili og Vovvov.
Bøgerne kan i størrelse og ordmængde minde om bøgerne om Totte/Lotte, Jeppe og Mette, og som disse handler Lili-serien om hverdagstemaer i småbørnshøjde.
Serien adskiller sig fra de øvrige ved at være lidt mere skæv i både form og indhold. Lili er en påhitsom pige, og humoren er i den grad underspillet. Billederne fortæller ofte en helt anden historie end ordene, og derfor er bøgerne oplagte til at få gang i dialog om både handlinger og følelser. Som sprogstimulering er serien således også et hit, men primært er bøgerne garanti for en festlig oplevelse for både højtlæserne og deres tilhørere i 2-3 års alderen.
Siri Melchiors skønne illustrationer er originale og farverige og har en stor del af æren for bøgernes popularitet.
Som vestjyde rutter jeg normalt ikke med ordet genial, men serien her er tæt på. Bøgerne vil blive læst igen og igen, og hvis man er nødt til at eje bøgerne selv i stedet for at låne dem på biblioteket, så er prisen også yderst fornuftig.
Skrevet af Bente Bruun, børnebibliotekar, Koldingbibliotekerne
Bogdetaljer
Andre bøger af Kim Fupz Aakeson
Jeg fortæller en krig
Mac
Maria føder et barn
Hans Christian Andersen
Eventyr
Hat og andre ord
Au pair
Mie og Jonas får voksne
Poulsens pirater (Ill. Thomas Hjorthaab)
Barnets Bibel : bøgernes bog for børn
Ting der bliver væk
Den pænt store Fupz : 8 af de aller aller bedste historier
Fangeleg
Dengang Amalie fik sindssygt mange papforældre
Vitello går vildt meget i skole
Der er engang: 7 eventyr til tiden
Julemandens ønske
Vitello begynder i skole
Vitello rejser på charterferie
Klovnen der bare ikke var særlig sjov
Steder, veje, biler, både
Men størst af alt
Nissen der ville være berømt
En julehistorie - og så alligevel ikke
Vitello ønsker et ønske
Lili syr en ting
Lili graver en fælde
Stur, stur nummer
Så er der serveret, hr. Struganoff
Krapyl

Brugernes anmeldelser