En smuk og tankevækkende fortælling om havmågen Jonathan, der trodser sin flok i jagten på det frie og uafhængige liv.
Anbefalet af bibliotekar Anne Birgitte Hundahl, Vejle Bibliotek
"Skomagerbakken" er "ikke til at blive rigtig klog på, men til at blive oprigtigt forundret over". Sådan lød Politikens anmeldelse af "Skomagerbakken" og denne anbefaler er enig!
Snusfornuftige og skråsikre får slipper på forunderlig og helt naturlig vis af sted med at løse mordgåden om, hvem der dræbte deres hyrde.
Anbefalet af bibliotekar Birgit Kringelbach, Frederiksberg Bibliotek
Gendigtning af allegorisk dyrefabel fra 1500-tallet, hvor alle stænder med adelsmænd og rigsråder og konger i renæssancens kongedømmer er beskrevet som dyr med løven som konge
Olympens guder skænker 15 hunde menneskelig intelligens og sprog for at se, om det gør nogen forskel for dyrenes liv på jorden. Hvordan håndterer dyrene deres nye komplekse bevidsthed og helt nye følelser i omgangen med mennesker og artsfæller?