Bog Atlas six - initiativet Olivie Blake har formået at skabe en solid seriestart, der er både gådefuld, spændende og kompleks.
Bog Rekviem på Tågeøen Mariette Lindsteins oplevelser i Scientology-bevægelsen danner rammerne for serien om Tågeøen. Fjerde bind holder det høje spændingsniveau.
Bog Tillid Diaz har skrevet en bemærkelsesværdig og fængende roman om eliten i de brølende 20’ere og under Den Store Depression. En fascinerende og nuanceret fortælling om penge og magt.
Bog Stykker om magt Enestående og bevidsthedsudvidende teatertekster viser, at teksterne bag et stykke kan være en fornøjelse at læse.
Bog Sektens børn Tredje del i trilogien om sekten ViaTerra med den karismatiske og sindssyge Franz Oswald er den mest spændende, og det siger ikke så lidt.
Bog Ehrengard Blixens stornovelle er udkommet i en fin genudgivelse med ætsende ironi og et helt moderne kvindesyn.
Bog Blodets bånd Endnu en hæsblæsende og spændende krimi med den formidable og ødelagte Kim Stone i hovedrollen.
Bog Rivalen Velskrevet og fængslende thriller om en gruppe teenagepiger og deres mødre i et snævert og sammenspist miljø på en teaterskole i London.
Bog Leg med døden Andet bind i krimiserien med Stephanie King er en fængslende og dyster fortælling med et udspekuleret plot.